FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: gwdzie

Most na Gwdzie
Autor Wiadomość
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Nie 15 Mar, 2009 01:47   Most na Gwdzie

Linia kolejowa Jastrowie – Węgierce oddano do eksploatacji 10 wrześœnia 1914 roku wraz z 11 km odcinkiem linii prowadzona była przez Pruskie Koleje Państwowe ( Preussische Staatsbahnen). W październiku roku 1914 rozbudowano linię o 38,6 km odcinek z Węgierc do Wałcza ( otwarcie odcinka 25 listopada 1914 roku), tworząc możliwośœć połączenia kolejowego Jastrowie – Wałcz.

Zadaniem linii była aktywizacja gospodarcza regionu pilskiego. Wraz z budową linii, wzdłuż rzeki Gwdy rozwinął się przemysł związany z eksploatacją okolicznych lasów ( fabryka tektury w Tarnówce otwarta 1914 roku), przystąpiono również do budowy elektrowni wodnych na rzece.

Nad rzeką zbudowano stalowy, kratownicowy most z dolnym przęsłem parabolicznym. Most przenosił jeden tor kolejowy przez koryto rzeki. Aby most wisiał w bezpiecznej odległośœci od lustra wody, konstrukcje mostu osadzono na betonowych przyczółkach wyłaniających się z wysoko usypanych nasypów. Z żeliwnej tabliczki umieszczonej na prz궜le mostu wiadomo, iż stalową konstrukcję w 1914 roku przygotowała szczecińska firma „ J. Gollnow u. Sohn”.

W lutym 1945 roku most został uszkodzony przez wycofujące się wojska niemieckie. Kilka miesięcy później linia kolejowa Jastrowie – Węgierce podzieliła los wielu innych linii na ziemiach odzyskanych. Szyny, podkłady kolejowe oraz inne elementy zostały rozebrane i wywiezione do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Z uwagi na trudnośœci związane z demontażem uszkodzony most pozostawiono na zniszczonych podkładach.

Całkowita długośœć mostu wynosi około 60 metrów Rozpiętośœć podporowa około 40 metrów. Przęsło zbudowano z konstrukcji składających się z dwóch dźwigarów kratownicowych o rozstawie 3,6 metra i wysokośœć 4,8 metra.

































Wiosną i latem ten most się bardzo ładnie prezentuje wśœród zieleni.

Pod koniec lat 50- tych, mój tata znalazł pod tym mostem pistolet. Krążą legendy o tym mośœcie, ze podczas wysadzenia mostu przejeżdzał wtedy pociąg i wpadł do wody.
 
 
general 
komendant plutonu



Wiek: 42
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 15 Mar, 2009 11:35   

WOWWWWWWWWWWWW!!!!!

Fajnie miejsce i extra foteczki!!!
 
 
Anusiaino
komendant plutonu



Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1638
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 15 Mar, 2009 13:56   

rewelacyjne znaleźisko. Szacuneczek Szczypawka!

Przyznaj się weszłaśœ na niego?
 
 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Nie 15 Mar, 2009 16:09   

Ja na tym mośœcie od dziecka bywałam, miałam taką okazję bo w Jastrowiu miałam wujka i wakacje się tam spędzało. Można na most wejśœć, trochę śœlisko ale można go przejśœć. Swiat do odważnych należy:D
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 16 Mar, 2009 00:24   

Piękna miejscówka :!: Jestem pod wrażeniem! Hmmm... znam go z czyjegośœ avatara z teraźniejszośœci... :wink:
 
 
szczypawka 
komendant drużyny



Dołączyła: 12 Sie 2007
Posty: 541
Wysłany: Pon 16 Mar, 2009 02:08   

Tak, dokładnie, można porównać, zimę a lato:D
 
 
slash 
komendant drużyny



Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 560
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: Pon 16 Mar, 2009 12:03   

Kurde....dobra miejscówka.Chyba trzeba to miejsce odwiedzić bo widzę że jest to bardzo klimatyczne miejsce.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.