Wybitny artysta rysownik Artur Grottger, zachwycony sławą cudownego źródła zapragnął, aby nad źródełkiem w lesie, na stoku góry stanęła figura Matki Bożej Łaskawej. Wykonał piękny projekt - rysunek postaci Matki Bożej. Dzięki ofiarności wiernych - parafian i kuracjuszy w roku 1865 stanęła figura Matki Bożej - Królowej Krynickich Zdrojów, stając się cudowną "Leśną Świątynią Krynicy". Uroczystego poświęcenia figury Maryi dokonał proboszcz ks. Ludwik Stanisław Łętowski.
Na środku placu w klombie z metalowym ogrodzeniem, na kamiennym cokole widnieje wykuta w kamieniu figura Matki Bożej. Maryja przedstawiona jest w postawie stojącej, sprawiającej wrażenie ruchu. Ubrana jest w suknię do stóp i przepasana szarfą. Na ramiona ma zarzucony płaszcz o bogatych fałdach, spięty na piersiach klamrą. Głowę ma odkrytą, nieco pochyloną do przodu, a nad nią koronę z gwiazd dwunastu. Włosy spływają swobodnie na ramiona. Na Jej twarzy maluje się spokój, dobroć i troska. Współczujące oczy skierowane są do każdego, kto w jakiejkolwiek potrzebie zwróci się do Niej. Ręce ma szeroko rozłożone w geście "dawania i przekazywania" - skierowane są w stronę modlących się. Cała postać wyraża gotowość Matki, która spieszy z pomocą. Na cokole wykuty jest napis: "Matko Łaski Bożej, przyczyń się za nami 1865 r.". Na dolnej części cokołu wmurowana jest marmurowa tablica z napisem: "Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam. Na 300-lecie ślubów Jana Kazimierza 5.V.1957 R.P." Cała postać Maryi na tle lasu, zwłaszcza, gdy promienie słońca przenikają drzewa, wyraża niepokalane piękno Niewiasty obleczonej w słońce.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach