FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: linia, molotowa, posesjach, prywatnych, schrony

Przesunięty przez: drFaustus
Wto 10 Lut, 2015 22:36
Linia Mołotowa -schrony na prywatnych posesjach.
Autor Wiadomość
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pon 16 Lis, 2009 20:38   Linia Mołotowa -schrony na prywatnych posesjach.

W poprzednim temacie napisałem, Ze wybieram się spenetrować w P.O. Łuczyce ( Przemyski Rejon Umocniony ). Niby nic takiego ,ale wyjazd o tyle ciekawy ,ze schrony które chcieliśmy zobaczyć znajdują się na prywatnych posesjach, , a właściciele nie sa zainteresowani wpuszczaniem obcych (zresztą wcale się nie dziwię ) Nam całkiem przypadkowo udało się dotrzeć do jednego z właścicieli takiego obiektu. Podczas prac na naszym schronie, podszedł do nas facet i stwierdził ,ze on taki sam ma na własnym podwórku i nawet jest tam krata przeciwszturmowa. W tym momęcie my wykorzystaliśmy to zdarzenie. Krótka rozmowa parę broszurek i ulotek w prezencie dla gościa i umawiamy się na wizytę u niego na podwórku, wiedząc ze dwa domy dalej jest kolejny obiekt na podwórku, o tyle ciekawy ,ze do niedawna ponoć znajdowała się tam wkładka do działka 45mm. To tyle pisania teraz mala relacja fotograficzna:

Sobota godzina 13 jesteśmy u naszego gospodarza. Krótka rozmowa , i mamy pozwolenie na zwiedzenie obiektu

No i idziemy. Schron ciekawie się prezentuje ponieważ zamaskowany jest przez dobudowanie przez obecnego właściciela malej komórki :

I pozostałe fotki obiektu





Ukryte zejście na dolna kondygnacje

Obiekt wzbudził większe nasze zainteresowanie ,gdy dowiedzieliśmy się, ze dolna kondygnacja jest zalana, a właściciel stwierdził, ze nigdy tam nie zaglądał. Wiec nieśmiało zaproponowaliśmy ,ze go spompujemy .I ku naszemu zdziwieniu dostaliśmy zgodę. Jak dobrze pójdzie chcemy to zrobić w przyszła sobotę jak się uda zamieśćże foty.

Korzystając z tego że nasz gospodarz jest pozytywnie do nas nastawiony, prosimy go o poproszenie sąsiada, żeby wpuścił nas na swoja posesje w celu oglądnięcia kolejnego obiektu. Co udaje się załatwić . następny schron jest o tyle ciekawy ,ponieważ to właśnie w nim ma znajdować się wkładka. Ale tu rozczarowanie .Owszem wkładka była ale już jej nie ma , na wakacjach dzieciaki ja wykręciły i poszła na złom :( Obiekt jest zasypany ale oczywiście byłem w środku o to fotki :




W tym miejscu była wkładka, pozostała tylko jedna śruba.

Nie dane było nam jej ocalić. :cry:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 16 Lis, 2009 21:27   

No proszę! Mistrzostwo :wink:

Zapowiada się adrenalinowe pompowanie wody Super

Suspens niczym w "Psychozie" - z niecierpliwośœcią oczekuję rezultatów!

Zaprzyjaźnione OSP ponownie użyczy pompki? :wink:

Mają Ci ludzie dużo szcz궜cia z lokalizacjami obiektów na swoich działkach Super Pewnie tego nie doceniają Evil or Very Mad

Ale co tam, dzięki temu często jest możliwośœć odkrycia nie rozszabrowanych fantów!

Gratulacje dla Waszej paki! Super
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 16 Lis, 2009 21:44   

:wink: Szcz궜ciarze. :roll: :roll:
 
 
slash 
komendant drużyny



Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 560
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: Pon 16 Lis, 2009 23:33   

Wszystko si Jacku, ale mam jedno ale:)

Wsumie git, że nastawienie prywaciarzy jest przyjazne, ale jakim prawem oni mogą władać takim obiektem mimo że obiekt jest na ich posesji. Ten temat był poruszany na Lini Osy:)To że cośœ stoi na czyjejśœ działce nie znaczy że jest właśœcicielem tego czegośœ, bynajmniej ja tak twierdzę. Schrony są obiektami zabytkowymi ale najpierw je trzeba do takiego rejestru wpisać. Ale w przypadku gdy właśœciciel posesji jest uciążliwy, wtedy może lepiej go postraszyć tym co wyżej napisałem. Inaczej, mam schron z II wojny śœwiatowej na działce to znaczy że mogę go zniszczyć?Ale tu już trochę odbiegam:P

Podsumowując - God job:)
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Wto 17 Lis, 2009 19:24   

slash jak sam zaznaczyłeśœ schrony nie są zabytkami ,gdyby były właśœciciele posesji według prawa muszą nas wpuscić . Kiedys nalezały do wojska obecnie trudno powiedzieć kto nimi zarzadza. Może inaczej jesli sa na terenie należącym do miasta lub gminy to odpowieni urzad,jesli na terenie prywtnym najprawdopodobniej wlasciciciel działki. Choć oba obiekty przedstawione powyzej znajdują sie na obejsciu to ich stan wewnatrz budzi zastrzezenia.Dziwne,ze nie zostały zadoptowane do celów gospodarskich (ale to juz inny temat i jkies wytlumaczenie na to jest ). Piszesz ,zeby ich postraszyc.Ja uwazam,że najpierw nalezy negocjować. Wiecej zdziałamy zyskujac przychylnośœć gospodarza . Poki co nawet prawo za nami nie stoi zeby wejsc i pogladać na prywatnej posesji te obiekty bo nie śœą zabytkami .
 
 
slash 
komendant drużyny



Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 560
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: Wto 17 Lis, 2009 23:17   

No mówię że postraszyć jak nić nie da konwersacja:)Cieszmy się tym że możemy je podziwiać i dopingujemy Jacka do dalszej pracy bo efekty pewnie nas zaskoczą:)
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 21 Lis, 2009 12:34   

niestety akcja pompowania odwołana :)czynniki wyższe. Ja osobiscie jestem za tym ,zeby ruszyć z tym tematem w maju -czerwcu przyszłego roku. Dzień dluższy,cieplej,a do woduy tak czy siak trzeba wejśœć.Wszystkiego się spompowaćnie da .Zgode właśœciciela mamy i to na pismie. Żebtyy to zrobic dobrze trzeba czasu więc przyznaję wystopowalem nieco kolegów.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009 00:23   

To rozsądna decyzja. Okres jesienny z pogranicza zimy jaki mamy aktualnie, nie gwarantuje stałośœci aury. Komfort pracy ma znaczenie.

Mam taki obiekt u siebie, który zimą jest ładnie zamarznięty, przez co poziom wody tworzy nieźle podwyższoną posadzkę :)
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 05 Gru, 2009 18:28   

Kolejne fotki z cyklu „ Dzień dobry czy ma pan bunkier” . Tym razem odwiedziliśmy dwa kolejne schrony znajdujące się na prywatnych posesjach. Obiekty o tyle ciekawe, że : jeden nie dokończony a drugi oprócz tego, że wykorzystywany jest przez właściciela (jest tam nawet kamionko- wędzarnia) to posiada zachowany pancerz strzelnicy obrony wejścia dla rkm. z sygnaturą jedyny zachowany w schronie w Przemyskim Rejonie Umocnionym i Rawsko -Ruskim Rejonie Umocnionym drugi taki pancerz znajdował się w P.O. Medyka skąd po wymontowaniu trafił do ekspozycji muzealnej.

Na początek fotki schronu nie wykończonego, wyrodku doskonale widać zbrojenie,nie dolane sciany, brak pancerzy i pozostałości drewnianych szalunków.
Aby dotrzeć do schronu trzeba najpierw oczywiście po uzyskaniu zgody gospodarza przejść przez pasiekę pszczół (dobrze ,że o tej porze pszczoły smacznie śpią)






I fotki z wnętrza niedokończonego obiektu :












numer ewidencyjny schronu nadany przez W.P. w latach 50


W następnym poście fotki schronu z unikalnym pancerzem dla rkm i wędzarnio- kominkiem :!: :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Sob 05 Gru, 2009 20:39   

No ładnie to ludziska potrafią się ustawić :) A w zasadzie to im postawiono schrony :lol:

Po raz kolejny napiszę: szcz궜ciarze Mr. Green

Jacekwoj3 - super fotki, ciekawy obiekt m.in. z faktu jego nieukończenia, a zatem taki "anatomiczny" :wink:
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Sob 05 Gru, 2009 22:55   

Prawda obiekt interesujący bo nie dokończony można tu zobaczyc etapy poszczególnych prac jak i to co nie zostało zrobione, można się tu dużo nauczyć.
Fotki następnego obiektu będącego w prywatnym władaniu. Tu widać rękę właściciela pobiałkowane ściany, wysprzątany wewnątrz, pomalowane szczelnice i kominek .Dzięki temu ,ze ktoś go zamyka i użytkuje mamy możność zobaczenia dzisiaj pancerza szczelnicy obrony wejścia dla rkm zmontowanego w schronie.
Fotki z zewnątrz na posesji na co dzień nie ma nikogo, właściciel traktuje działke jako rekreacyjną,(spadek po dziadkach).



Lecimy z fotkami z wnętrza obiektu na początek drzwi pancerne ( na co dzień zamknięte) z doskonale zachowanymi numerami :



Pozostałe elementy pancerze itp. :







„bunkrowy kominek”:



Strzelnica obrony wejścia wraz z pancerzem







Na koniec numer obiektu według ewidencji z lat 50 :


Jak na razie właściciele posesji na których znajdują się schrony są przyjaźnie nastawieni, i oby było tak dalej !!!!!
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 06 Gru, 2009 01:09   

Absolutne mistrzostwo! Aż zakręcę syreną na cześœć właśœciciela tej działki

Drzwi robią wrażenie! :shock:

W ogóle super materiał z tych miejscówek, bo dzięki Tobie zwiedzamy cośœ do czego nie prędko dotrzemy... (przynajmniej ja :wink: )
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Nie 06 Gru, 2009 14:06   

prayer Super prayer Super
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Nie 13 Gru, 2009 02:07   

biję pokłony czołem do ziemi i żal mnie śœciska :)
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Czw 25 Lut, 2010 19:36   

Tym razem odwiedziliśmy P.O. Medyka . Celem naszego wyjazdu był schron jednoizbowy z przelotnia dla armaty ppanc. . Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się ,ze w tym obiekcie znajdującym się na prywatnej posesji znajdują się pancerne drzwi wejściowe. Dodam tylko ,ze w tym typie schronu montowano całkiem inne drzwi niż we wszystkich pozostałych obiektach Linii Mołotowa . I są to według naszych informacji jedna z dwóch zachowanych w schronach na terenie naszego kraju. Po uzyskaniu zgody właściciela udaliśmy się na małą sesje foto. Fakt drzwi są ,ale ich stan pozostawia dużo do życzenia , zresztą sam obiekt wewnątrz również . Nie mogę pojąć jednego jak można zrobić taki śmietnik w schronie i to w dodatku na swojej działce . Zresztą popaczcie sami i oceńcie :







I zdjęcia drzwi :






Podsumowując powyższe jednym plusem w tym wszystkim jest to, że dzięki temu iż obiekt znajduje się w prywatnych rękach to możemy oglądać dzisiaj te unikatowe drzwi, ale reszta dużo mówi nam o właścicielu działki……………….bez komentarza.
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Czw 25 Lut, 2010 20:34   

dobrze że nie zastałeśœ tam śœwinek bo to by była dopiero tragedia dla tego schronu :)
 
 
pmck
zastępca komendanta drużyny


Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 444
Skąd: Tychy
Wysłany: Czw 25 Lut, 2010 21:24   

Witam.

Myśœlę że plusów jest więcej niż minusów w tym temacie.Drzwi -rarytas rzadki bardzo jak sam piszesz,schron ogólnie w stanie techn.nienajgorszym a posprzątać zawsze można.Czy zachowały się jeszcze jakieśœ elementy wyposażenia?
 
 
jacekwoj3 
komendant drużyny


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 789
Skąd: Twierdza Przemyśœl
Wysłany: Pią 26 Lut, 2010 10:14   

pmck napisał/a:
Witam.

Myśœlę że plusów jest więcej niż minusów w tym temacie.Drzwi -rarytas rzadki bardzo jak sam piszesz,schron ogólnie w stanie techn.nienajgorszym a posprzątać zawsze można.Czy zachowały się jeszcze jakieśœ elementy wyposażenia?




Tak schron w stanie nawet dobrym,czas potrzebny na uprzątnięcie to max 1 dzień (mała kubatura obiektu ,jedna izba z przelotnią). Niestety z pozostałych elementów wyposażenia nie zostało nic. Zresztą obiekt nie był ukończony , brak zamontowanego pancerza strzelnicy .

Dziwi mnie tylko ,że ludzie którzy maja takie cacka na podwórku w ogóle z nich nie korzystają , no może wykorzystują jako śœmietnik
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.