FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: archikatedra, lodzka

Archikatedra Łódzka
Autor Wiadomość
general 
komendant plutonuWiek: 40
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 30 Cze, 2009 23:08   Archikatedra Łódzka

Życie religijne Łodzi, osady wzmiankowanej już w 1332 r., która uzyskała prawa miejskie w 1423 r. od króla Władysława Jagiełły, skupiało się wokół drewnianego kośœciółka i parafii Wniebowzięcia Najśœwiętszej Marii Panny. Kośœciółek ten stał na obecnym placu Kośœcielnym i przez wiele lat był jedyną śœwiątynią katolicką w mieśœcie.

W roku 1821 władze Królestwa Polskiego podejmują decyzję o podniesieniu Łodzi do rangi "miast fabrycznych" i utworzenia tutaj osady przemysłowej do produkcji wyrobów włókienniczych.

Pod koniec XIX wieku Łódź jest dynamicznie rozwijającym się miastem przemysłowym liczącym ponad 200 tys. mieszkańców. Około połowę z nich stanowili katolicy. Wzrastało więc zapotrzebowanie na budowę nowych kośœciołów. W drugiej połowie XIX stulecia zostaje wybudowana śœwiątynia pw. Podwyższenia Krzyża ŒŚwiętego (1860 - 1888). W roku 1887 rozpoczęto budowę nowego murowanego kośœcioła pw. Wniebowzięcia NMP. Budowę zakończono w 1897 roku, zaśœ stary drewniany kośœciółek rozebrano i przeniesiono w 1888 r. na ulicę Ogrodową, gdzie otrzymał nowe wezwanie - śœw. Józefa Oblubieńca Najśœwiętszej Maryi Panny. Pełnił na początku rolę kośœcioła filialnego, aż do 1910 roku, kiedy erygowano przy nim nową parafię.

Dwie parafie istniejące w Łodzi nie były w stanie zapewnić właśœciwej opieki duszpasterskiej swoim wiernym. Jeszcze w 1895 roku ukonstytuował się Komitet Budowy czwartego kośœcioła katolickiego w Łodzi. Na jego czele stanął baron Juliusz Heizel. Plany i zamysły komitetu szły w kierunku budowy okazałej i reprezentacyjnej śœwiątyni w Łodzi. Uzyskano tez od władz miasta działkę na rogu ulic Piotrkowskiej i Placowej (dziśœ ul. Ks. I. Skorupki).W 1898 roku ogłoszono otwarty konkurs architektoniczny o zasięgu międzynarodowym. Zgłoszono 38 projektów z prawie całej Europy. Zwyciężył projekt łódzkiej spółki "Wende i Zarske". Po naniesieniu poprawek Józefa Dziekońskiego z Warszawy i Sławomira Odrzywolskiego z Krakowa, projekt został zaakceptowany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w Petersburgu w 1900 roku. 19 maja 1901 roku pośœwiecono plac budowy i przystąpiono do kopania i murowania fundamentów. Arcybiskup warszawski Wincenty Chośœciak-Popiel 16 czerwca pośœwięcił i wmurował kamień węgielny pod nową śœwiątynię (dokument erekcyjny wmurowany został w fundamenty absydy kośœcioła, w miejscu gdzie znajduje się obecnie kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej). Budowanej śœwiątyni nadano wezwanie śœw. Stanisława Kostki.

Prace budowlane posuwały się naprzód, ale nie zabrakło w czasie budowy kośœcioła trudnośœci związanych z finansami. Piętrzyły się także nieporozumienia z firmami budowlanymi i architektonicznymi. Po przezwyciężeniu wszelkich przeszkód udało się 9 czerwca 1907 roku pośœwiecić i oddać do użytku wiernych kaplicę po północnej stronie prezbiterium (obecna zakrystia). 1 stycznia 1909 roku została powołana do istnienia parafia śœw. Stanisława Kostki - piąta parafia katolicka w Łodzi. W 1910 roku poza wieżą bryła śœwiątyni była prawie gotowa. Rozpoczęto demontaż rusztowań. W 1911 roku położono sklepienia żelbetowe, przykrywające śœwiątynię. W latach 1911 i 1912 skoncentrowano się na wykańczaniu wnętrza kośœcioła - położono posadzkę, montowano witraże. W 1912 roku pośœwięcono ołtarze - 4 kwietnia - ołtarz pw. ŒŚw. Stanisława Kostki, 12 wrześœnia - ołtarz pw. Matki Boskiej Różańcowej i 22 grudnia - ołtarz główny pw. Przemienienia Pańskiego ufundowany przez barona Juliusza Heinzla prezesa Komitetu Budowy. We wrześœniu tegoż roku pośœwięcono organy. Nie udało się wybudować wieży, a wyczerpanie funduszy i I wojna śœwiatowa spowodowały przerwanie prac nad jej budową.

Po zakończeniu I wojny śœwiatowej Papież Benedykt XV bullą "Christi Domini" 10 grudnia 1920 roku utworzył diecezję łódzka, a kośœciół śœw. Stanisława Kostki podniósł do rangi katedry. 15 października 1922 roku katedra została konsekrowana przez biskupa Wincentego Tymienieckiego, dotychczasowego jej proboszcza. Podjął się on również dokończenia budowy wieży i 9 października 1927 roku została ona pośœwięcona.

W roku 1924 katedra była śœwiadkiem objawienia się Jezusa Miłosiernego późniejszej ŒŚw. Faustynie Kowalskiej. Tu Zbawiciel powiedział jej, aby udała się do Warszawy, gdzie ma wstąpić do zakonu.

W 1934 roku umiera pierwszy ordynariusz diecezji łódzkiej - bp Wincenty Tymieniecki. Zostaje wtedy wybudowana krypta pod zakrystią. We wrześœniu 1936 roku w gotowej krypcie złożono ciało biskupa W. Tymienieckiego, a później kolejnych biskupów: Włodzimierza Jasińskiego, Michała Klepacza i Józefa Rozwadowskiego.

Po wybuchu II wojny śœwiatowej do jesieni 1941 roku katedra funkcjonowała normalnie. W 1941 roku władze okupacyjne rozpoczęły politykę prześœladowań kośœcioła rzymskokatolickiego. Katedrę zamknięto, ograbiono i zamieniono na składnicę wojskową. Zniszczeniu uległy witraże, zrabowano największy dzwon katedry - "Zygmunt", zniszczono również pomnik ks. I. Skorupki stojący przed katedrą.

Po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej przywrócono na nowo katedrę do użytku sakralnego i rozpoczęto szereg napraw oraz remontów - okien, dachu, instalacji elektrycznej, posadzki. Odnowiono ołtarze i meble kośœcielne.

Z ważniejszych wydarzeń z historii powojennej katedry trzeba wymienić tragiczną datę 11 maja 1971 roku. Tego dnia około godz. 18.20 wybuchł pożar, który w ciągu kilku godzin strawił całkowicie dach katedry. Wysoka temperatura spowodowała uszkodzenie sklepień i odpadnięcie tynków na dużej powierzchni. Woda i spadający tynk uszkodziły główny ołtarz i organy, spadł również wielki żyrandol. Ocalały na szcz궜cie mury i wieża śœwiątyni.

Po pożarze kośœciół został zamknięty ze względu na zniszczenia wewnętrzne i zagrożenie ze strony uszkodzonych sklepień. Remont rozpoczęty zaraz po pożarze pozwolił oddać katedrę do użytku wiernych w grudniu 1972 roku, choć prace remontowe na zewnątrz jeszcze trwały. Odbudowę kośœcioła wykorzystano do poprawienia jego wewnętrznego wyglądu i funkcjonalnośœci, między innymi zmodernizowano ogrzewanie śœwiątyni.

Podczas pożaru w maju 1971 roku uległy znacznemu zniszczeniu organy. Ustalając plany odbudowy kośœcioła, podjęto decyzję o budowie nowych organów. Dzięki staraniom ówczesnego biskupa, ks. Józefa Rozwadowskiego instrument ufundowały Episkopaty Niemiec i Austrii. Zaprojektowania i budowy organów podjęła się firma Eisenbarth z Passau (Niemcy). Ostatecznie firma zbudowała dwa instrumenty dla łódzkiej katedry: wielki, 58-głosowy umiejscowiony na głównym chórze z tyłu kośœcioła, oraz mały, 10-głosowy zbudowany na bocznym chórze przy prezbiterium. Organy wielkie na głównym chórze oddane zostały do użytku 3 wrześœnia 1978 roku.

13 czerwca 1987 roku nawiedził katedrę łódzką Ojciec ŒŚwięty Jan Paweł II odbywając IV pielgrzymkę do Ojczyzny.

W 1989 roku po przemianach politycznych w Polsce udało się odbudować pomnik ks. Harcmistrza Ignacego Skorupki, niegdyśœ stojący przed katedrą, a zniszczony przez Niemców w czasie wojny. W tym też roku Papież Jan Paweł II nadał katedrze tytuł bazyliki mniejszej, a gdy w wyniku reorganizacji kośœcioła w Polsce w 1992 roku diecezja łódzka została podniesiona do rangi archidiecezji, śœwiątynia śœw. Stanisława Kostki stała się bazyliką archikatedralną.W roku 2000 katedra łódzka stała się głównym kośœciołem archidiecezji łódzkiej obchodów Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia Chrześœcijaństwa. Przed katedrą odsłonięto pomnik papieża Jana Pawła II. Od roku 2001 rozpoczął się prowadzony małymi etapami generalny remont katedry. Między innymi wymieniono nagłośœnienie, wyremontowano górną cz궜ć wieży, przebudowano i powiększono prezbiterium, sukcesywnie naprawiane są i uzupełniane witraże, przebudowano zejśœcie do krypty biskupów, oczyszczono filary, przebudowano i odnowiono kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej. Remont dotknął tez organy. 2 kwietnia 2005 roku zmarł Papież Jan Paweł II. W dniach poprzedzających to wydarzenie i następnych katedrę wypełniały tłumy wiernych modlących się za Jana Pawła II.

Źródło: http://www.katedra.superhost.plOto kilka fotek:Archikatedra z zewnątrz:http://www.fotosik.plLewy jej bok:http://www.fotosik.plDrzwi wejśœciowe główne:http://www.fotosik.plPrawa strona Archikatedry:http://www.fotosik.plOłtarz główny:http://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.plOłtarz boczny prawy:http://www.fotosik.plOłtarz boczny lewy wraz z kopią Całunu Turyńskiego pośœwięcona 19marca 2003roku przez Ojca ŒŚwiętego Jana Pawła IIhttp://www.fotosik.plTo organy używane w Archikatedrze:http://www.fotosik.plA to odbudowany pomnik ks. Harcmistrza Ignacego Skorupki który stoi tuż przed Archikatedrą:http://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.plTo pod Archikatedrą pomnik Jana Pawła II:http://www.fotosik.plA to Grób Nieznanego Żołnierza pod którym odbywają się ważniejsze ŒŚwięta Narodowe. W trakcie tych uroczystośœci zostaje oddana Salwa Honorowa:http://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.plhttp://www.fotosik.pl
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10261
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 01 Lip, 2009 10:41   

Charakterystyczny obiekt w panoramie Łodzi. I aż wstyd się przyznać (choć to żaden wstyd, ale takie jest powiedzenie :) ), że tyle razy tamtędy człowiek przechodził i ani razu do tej pory nie był we wnętrzu! Dobrze, że są foty Twoje, to przynajmniej w tej formie zapoznałem się z wnętrzem :wink:

"Gut dżop" :wink:
 
 
general 
komendant plutonuWiek: 40
Dołączył: 12 Wrz 2008
Posty: 1395
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 01 Lip, 2009 15:25   

Ciesze się że trafiłem z tematem i że wam się podoba. Jak będzie cośœ nowego działo się w Archikatedrze to zaraz biore aparat w dłonie i będę się z wami dzielił nową nowiną :)
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowaniaDołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10261
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 01 Lip, 2009 17:59   

Same imprezy w jej wnętrzu to mnie raczej nie kręcą... :wink:

Obiekt jako przykład architektoniczny, bryła, forma - to tak :D

Celebry wszelakie - nie :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.