FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: obecny, poczatek, staszica, ulicy

Obecny początek ulicy Staszica
Autor Wiadomość
wieniek 
służba przygotowawcza


Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 27
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Nie 29 Lip, 2012 00:06   Obecny początek ulicy Staszica

W związku z tym iż w niedługim czasie okolica tego miejsca zmieni wygląd chciałbym zwrócić uwagę na mały szczegół . Istnieje kilka fotografii tego miejsca gdzie obok dawnego rowerowego stoi z jego prawej strony jakiśœ niski budynek z brama wjazdowa w miejscu gdzie dziśœ mamy dwa pasy ruchu.Nic w tym dziwnego ale przeglądając kiedyśœ publikacje po prostu Inowrocław na stronie 32i 33 widnieją dwa zdjęcia tego samego fragmentu ulicy i cośœ nie dawało mi spokoju i postanowiłem to sprawdzić naocznie mimo iż chodziłem tamtędy pewnie niezliczona ilośœć razy . Mój wniosek ujęcia z książki przekłamują bo według mnie stała tam wysoka kamienica która z jakiśœ powodów zniknęła a dopiero później w jej miejscu pojawiły się te zdjęcia o których pisałem wcześœniej .Temat jest trochę pokrewny z tym w którym omawiana jest druga strona ulicy więc i zdjęcia tej strony pewnie istnieją i wyjaśœnią nurtujący problem. pozdrawiam[/img]
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 30 Lip, 2012 13:23   

Wieniek,zerknę we wspomnianą literaturę...

Wydanie z 2001r. str. 32/33.

Wydanie z 2008r. str. 35 to samo zdjęcie (nie skorygowane Mr. Green )

Masz rację, zdjęcia - czy raczej sam opis - jest nierzetelny i wprowadzający czytelnika w błąd.

Nie wiem czy to przypadek, czy śœwiadoma manipulacja, w każdym bądź razie takie rzeczy nie powinny się zdarzyć na tym poziomie zespołu redakcyjnego (tworzonego przez lokalnych VIPów w branży regionalnej :wink: ).

A może liczono na czujnośœć czytelników i zachęcenie ich do samodzielnego odkrywania historii w plenerze? :roll: :wink:



EDIT godz.21.47



Poszedłem do miasta :D

Trochę z innym zamiarem, a przez to bez podkładu, ale za to w pamięci zachowałem obraz ze źródłowego ujęcia.

Zatem przyjrzyjmy się efektom:



Źródło:







I stan dzisiejszy:







Połączmy jeszcze tylko dla formalnośœci w całośœć, żeby było łatwiej porównywać:







Na pierwszym planie nasz "rowerowy" :wink:

Widać, że dawna witryna wystawowa zamieniona została na okna, nie ma jeszcze po lewej stronie bramy (hmm... znowu do rowerowego, tyle że warsztatu Mr. Green )

Przyznam szczerze, że nie do końca rozumiem jak można było strzelić taką gafę i wcisnąć kit podpisując pod książkowym zestawieniem "Dwa ujęcia tego samego fragmentu ul. Dworcowej (...)"



Przy okazji tego miejsca warto zajrzeć http://www.stowarzyszenie...cowej,3833.html, w którym roztrząsamy miejsce po starej stacji paliw :wink:
 
 
wieniek 
służba przygotowawcza


Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 27
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Śro 06 Lut, 2013 19:59   

Minęło już trochę czasu a zagadka nieistniejącej kamienicy nadal stoi w miejscu. Dzięki uprzejmośœci doktorka miałem możliwośœć zobaczenia fotografii z manifestacji z lat powojennych na których już niestety widać pozostałośœci po kamienicy takie jak w temacie o stacji benzynowej. Nie bardzo chce mi się wierzyć że nie zachowały się jakieśœ zdjęcia z kamienicą nie mówiąc już o budowie tego odcinka ulicy a było to niewątpliwie duże przedsięwzięcie drogowe.
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 25 Lut, 2013 20:06   Bahnhofstrasse Hohensalza ul.Dworcowa kamienica

Taki mały kolarz tego co udało mi się wygrzebać w kadrach w związku z obiektem wątku:







Tego już nie zobaczymy...
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Pon 25 Lut, 2013 22:36   

Super Super
 
 
FISHER
drużynowy



Dołączył: 20 Sty 2013
Posty: 101
Skąd: INO-City
Wysłany: Pon 25 Lut, 2013 23:51   

Faustus chciałbym choć na chwilę pomyszkować w Twoim archiwum :P

SZACUN ...
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 26 Lut, 2013 02:04   

Fisher, łapki na myszy i inne takie porozstawiane są :wink:
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Wto 26 Lut, 2013 22:54   Hohensalza Bahnhofstrasse Dworcowa

Wieniek, nie mam pod ręką akurat wspomnianej przez Ciebie fotki, ale równie znakomitym uzupełnieniem tematu jest poniższy kadr, na którym jest zachowany jeszcze ostatni fragment kamienicy w postaci parteru i wjazdu na podwórko







Czyli jak widać relikt był jeszcze dostępny w latach 60-tych :wink:
 
 
wieniek 
służba przygotowawcza


Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 27
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Wto 12 Mar, 2013 23:31   

No super wiara czyni cuda. Teraz pozostaje tylko dowiedzieć się co spowodowało degradacje tak okazałej kamienicy do stanu na niższym zdjęciu. Jeszcze raz dzieki
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Wto 19 Mar, 2013 00:10   

ogień
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 21 Mar, 2013 15:05   

Skąd?
 
 
orderek 
zastępca komendanta plutonu



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 930
Skąd: INOWROCŁAW
Wysłany: Czw 21 Mar, 2013 18:04   

a tego to chyba nikt nie doszedł
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 21 Mar, 2013 18:55   

Czyli może być to jakimśœ kolejnym lokalnym gusłem lub utartą "prawdą historyczną", której weryfikacja mogłaby się okazać nie do końca zbieżna z...

Może ktośœ wie co za sklepy tam się w czasie okupacji znajdowały?
 
 
wieniek 
służba przygotowawcza


Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 27
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Śro 27 Mar, 2013 14:28   

Kontynuując temat ulicy Staszica warto pospiskować co stało się na drugim jej końcu czyli ulicy Narutowicza mowa tu o odcinku powstałym z jakiśœ ogrodów,podwórek itp. Patrząc na,, dziurę" między szkołą muzyczną a kamienicą w której znajduje się sex shop aż prosi się ustawić tam budynek który idealnie pasowałby do niewykończonej śœciany kamienicy po prawej i być może to właśœnie z niej robiono kilka ujęć w stronę szkoły wydziałowej i banku

pozdrawiam
 
 
FISHER
drużynowy



Dołączył: 20 Sty 2013
Posty: 101
Skąd: INO-City
Wysłany: Śro 27 Mar, 2013 14:42   

@wieniek, drugim końcem ul. Staszica jest skrzyżowanie Poznańska - Górnicza ;]
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 19 Kwi, 2013 00:25   hohensalza inowrocław na starej fotografii Staszica dworcowa

wieniek napisał/a:
Kontynuując temat ulicy Staszica warto pospiskować co stało się na drugim jej końcu czyli ulicy Narutowicza mowa tu o odcinku powstałym z jakiśœ ogrodów,podwórek itp.


Proszę bardzo :wink:



Wygląda na to, że nic tylko jakieśœ ogrodzenie i ogródek :roll:
 
 
wieniek 
służba przygotowawcza


Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 27
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Śro 24 Kwi, 2013 18:06   

Dzięki za foto

Słupek od ogrodzenia stoi do dziśœ przy szkole i niech tak zostanie.

Stan obecny budynków czyli Bar u Ciotki i Sex shop stanowią jedna linię w stosunku do ulicy Staszica natomiast zdjęcie przekłamuje i pokazuje wyraźne przesunięcie o kilka metrów tak jak prowadzi droga widoczna na fotografii.Oczywiśœcie kiedyśœ Staszica prowadziło tak jak na foto w odcinku do ulicy Solankowej bo było odsunięte od budynków Grodztwa ale mimo to mam lekki niepokój :D
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Śro 24 Kwi, 2013 23:28   Hohensalza Inowrocław Staszica Narutowicza

Wieniek, dobry temat, śœledztwo trwa... :wink:

Grzebię dalej w archiwum ciotki Zuzanny zwanej "Centralą" Mr. Green

Co do zdjęcia wyżej - jest bardzo zniekształcone, więc można odnieśœć wrażenie, że niektóre budynki wręcz leżą, a ich fronty robią za dachy.



Poniżej jest dobre ujęcie. Widać na nim właśœnie lukę pomiędzy szkołą muzyczną, a sex shopem (swoją drogą, gośœć od sklepu powinien nam jakieśœ tantiemy wypłacić za kryptoreklamę. No, ale jakże to charakterystyczny punkt odniesienia Mr. Green



 
 
wieniek 
służba przygotowawcza


Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 27
Skąd: Inowrocław
Wysłany: Sob 27 Kwi, 2013 21:25   

Dzięki za foto które zamieśœciłeśœ ale odniosę się do poprzedniego zdjęcia. Przyglądam się charakterystycznemu punktowi kamienicy z kryptoreklamy ale tym razem jej tyłowi gdzie dośœć niedawno jeszcze był tam jakiśœ warsztat a dzisiaj pozostały dwie bramy w kolorze niebieskim. Daje to patrząc z góry literę L i na zdjęciu jest tam cośœ doklejone natomiast dziśœ jedziemy praktycznie przy samej śœcianie.Być może cośœ się jeszcze urodzi przy omawianiu tego rejonu a naprawdę warto
 
 
drFaustus 
komendant zgrupowania



Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 10265
Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 28 Kwi, 2013 11:54   Inowrocław Hohensalza Bahnhofstrasse Dworcowa

No właśœnie nie wiem czy jest to doklejone, czy to tylko złudzenie optyczne

Pokusiłem się o złożenie dwóch widoków.

Jako punkt odniesienia przyjąłem dach szkoły muzycznej.

Delikatne przesunięcia nieuniknione, ale oddają sedno sprawy. Mało tego, to niemal ta sama godzina robienia zdjęć co widać m.in. po cieniach rzucanych przez kamienicę u "ciotki'.

Proponuje myszką wycelować w dany punkt i obserwować go przy zmianie :wink:



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.