Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pią 02 Cze, 2006 22:31
Ukryty...:) My"zboczeńcy" w tym temacie to widomo,że zwracamy na takie gadżety uwagę :)Ale wątek jest dobry,bo nie wszystkich mogą interesować betonowe monolity itp,a może właśnie jakieś architektoniczne precjoza z miasta/okolic?Też jestem cioekaw czy w tej kwesti ktoś coś...?
W NAJBLIZSZY CZWARTEK W IDK NA KILINSKIEGO W GALERII PRZY SCHODACH ODBEDZIE SIE WYKLAD DR KATARZYNY HEWNER Z PTH INOWROCLAW WLASNIE NA TEN TEMAT)´(WSTEP WOLNY-GODZ.17)
Fotografujący! zajrzyjcie na ulicę Grabskiego pod numerami od 7 do 12 aż się proszą o fotkę balkony, elementy nad okienne, brama wjazdowa i jeszcze pare innych detali.Jest jeszcze metryka na "nowszym"budynku 1933r
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 15 Sty, 2007 18:04
Panowie,fotki,fotki proszę wstawiać,albo rzeczową dysputę na tamat cegiełki Osobiście czekam za tymi poręczami kolego UkrytyPodNickiem A jest co uwieczniać...
beda beda porecze i wiele innych lecz jeszcze dzisiaj postaram sie wkleic cos bardzo znanego aczkowliek malo kto zwraca na to uwage....i warto bedzie panie i panowie w najblizszej przyszlosci zadbac oto aby przeszlo to w nasze raczki!...wiec poczekajcie do wieczora!
Mam pytanie czy ślady po dachu dwuspadowym na ul.Poznańskiej(chodzi o dawny pewex) od strony targowiska mogą być śladami po gościńcu Pod Czarnym Orłem?
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Nie 18 Mar, 2007 23:55
Bardzo dobre spostrzeżenie W zasadzie moim zdaniem tak.Przemawia za tym fakt,że na dostępnym zdjęciu przedstawiającym wizerunek Gościńca,widać przylegający do niego wysoki budynek.
Poczekaj na autorytet w tej dziedzinie w osobie kol. Aldka,który poda dokładny rok rozbiórki Gościńca Pod Czarnym Orłem.
WITAM.OCZYWISCIE TO JEST ŚLAD PO ZAJEŻDZIE,W KTÓRYM PRAWDOPODOBNIE BIESIADOWAŁ SAM CECARZ NAPOLEON BONAPARTE.BUDYNEK NIESTETY ROZEBRANO W 1954 ROKU.W TEJ CHWILI JESTEM NA TROPIE FILMU,NA KTÓRYM M.IN.JEST ON UWIDOCZNIONY.
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Czw 22 Mar, 2007 13:07
"Dzisiaj" już minęło...zainteresowani są... (a jak nie ma bądź nie wyrażają tego w formie pisemnej to i tak się wkleja foty ).Mamy już drugie dzisiaj...
Na dzisiejszym zdjęciu widzimy jeden z ostatnich na terenie Inowrocławia reliktów wodociagowych zwiazanych z poczatkowym okresem XX wieku.Widoczna tablica stanowi pamiatkę po pruskich wodociagach.Takie eliptyczne, metalowe tablice montowane były na budynkach zaopatrywanych w wodę z m.in. pobliskiego ujęcia wód głębinowych w Trzaskach dostarczającego życiodajny płyn(nie ognisty :-)) w postaci świeżej wody do Inowrocławia.
Co oznaczaja widoczne na ww tablicy oznaczenia cyfrowe wyjaśnię jak "zasięgnę języka" lub "rzucę okiem" na pozycję wydaną na 100-lecie inowrocławskich wodociągów.Pamietam,że tam był dokładny opis czegoś takiego.
W 2005 roku podobną tablicę przekazałem naszym wodociągom.Znajdowała ona sie na ostatniej po prawej stronie kamienicy przy ulicy Dworcowej . Ciekawostką jest to,że ta kamienica t posiada po dzis dzien najdłuzszy w Inowrocławiu fragment tramwajowego odciagu,który sobie ładnie "bimba"przytwierdzony pionowo nad miejscem,z którego zdjąłem wodociągową tablicę
Swoją drogą ,ciekawe ile jeszcze takich "gadżetów "znajduję sie pod elewacjami budynków w Inowrocławiu?
Za tą przekazaną tablicę załatwię oczywiście wycieczkę na wieżę wodociagową na "Zofiówce" dla wszystkich bastionowców i sympatyków, w dogodnym czasowo i pogodowo terminie :-)
Litera "S" na metalowej płytce oznacza skót od niemieckiej nazwy:'Schiber", czyli po polsku oznacza to:"zasuwę".Jest to więc tablica oznaczajaca parametry zasuwy wodociagowej znajdujacej sie na danym obiekcie podłączonym do miejskiego systemu wodociagowego.Zasuwy takie były stosowane w pionierskim okresie inowrocławskich wodociagów ,na początku XX wieku (jak podaje P.STRACHANOWSKI W MONOGRAFII WYDANEJ NA 100-LECIE INOWROCŁAWSKICH WODOCIĄGÓW).
Dworzec PKP,,, perony 2 i 3 od strony Poznania na słupach podtrzymujących wiatę nad peronami są zamontowane oryginalne puszki elektryczne firmy :AEG: +jeszcze 2 a może 3 rzeczy do wypatrzenia (;))))),,,,,,,,,,,,,,,,,,,,peronówki w garść i na perony marsz,marsz(;)))))
Dworzec PKP,,, perony 2 i 3 od strony Poznania na słupach podtrzymujących wiatę nad peronami są zamontowane oryginalne puszki elektryczne firmy :AEG: +jeszcze 2 a może 3 rzeczy do wypatrzenia (;))))),,,,,,,,,,,,,,,,,,,,peronówki w garść i na perony marsz,marsz(;)))))
Wojciech całkiem serio
No to czas ruszyć na Bahnhof Hohensalza zobaczyć te "cudeńka" póki jeszcze są i nie dobrali się do nich różnej maści i przynależności szabrownicy .
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 25 Lut, 2008 02:29
Zwróćcie uwagę na ogrodzenie kościoła pw.św.Józefa....
Pionowe słupki tworzące ogrodzenie są z....torów !
Tory być może z torowiska z kopalnianych korytarzy,bo jak na wąskotorówkę napowierzchniową to odrobinę za delikatne wg mnie,ale mogę się mylić.W każdym bądź razie obszedłem wokół w poszukiwaniu jakiegoś punktu zaczepienia,np.w postaci sygnatur producenta itp...Co nieco jest. Sfociłem rzecz jasna.W wolnej chwili wrzucę fotosy.
Póki co zachęcam do rekonesansu zainteresowanych obserwatorów
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach