FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA Strona Główna FORUM OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ROK ZAŁ. 2006

www.stowarzyszeniebastion.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat

Tagi tematu: dziarnowo, ssluza

Dziarnowo - śœluza
Autor Wiadomość
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Śro 30 Mar, 2011 00:06   Dziarnowo - śœluza

Dziarno - obecnie mój TOP 1 wycieczek rowerowych po okolicy.

Cisza, spokój, smród gnoju, mnóstwo ptaków, dobra droga no i Noteć.





Wracając do tematu. Nie orientuje się w którym roku zmieniono bieg Noteci. Nawet obecnie patrząc na mapy ciężko mi uśœwiadomić sobie gdzie jest KANAŁ NOTECKI, a gdzie RZEKA NOTEĆ. Na pewno jednak ciekawym punktem w tych rozważaniach będzie właśœnie Dziarnowo. Nie będę się rozpisywał wrzucę zdjęcia.



Sam obszar urządzenia hydrotechnicznego jest bardzo spory i dla mnie (jak większośœć rzeczy na śœwiecie zbyt skomplikowany).



Główna ŒŚluza, wraz z budynkiem oraz widocznym "falonochronem"





Przyczółki























Most w Dziarnowie







W drodze na śœluzę

















Szerokośœć kanału śœluzy







Rurociąg











Gratisy

























Pytania w temacie:



Z którego roku pochodzi śœluza ?



Czy można nazywać ją śœluzą ?



Jak stara może być betonowa droga ?



Jak stary jest most w Dziarnowie ?



W jakich latach działał drugi most w Dziarnowie ? (a w zasadzie Leszcze-Piotrkowice)



Cóż to za rurociąg ?



Gdzie Kanał Noteci, a gdzie Noteć ?



Zarówno na starych jak i nowych mapach schemat całego przedsięwzięcia się powtarza (łącznie z drogą rurociągu na mapie z 1941 ... powtórzę że była tamtym miejscu droga.



Czy ktośœ pamięta jakąkolwiek ambonę myśœliwską ? (jest na mapie z 1941)



Jak stara może być aleja drzew ?
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Czw 31 Mar, 2011 01:17   

Km 73,4 - na lewym brzegu mijamy groblę w Leszczycach, odcinającą Noteć Stara lub Zachodnia od szlaku żeglugowego. Zbudowano ją w 1973 r. zastępując jaz z 1882 r., powstały w wyniku prac przy skracaniu głównej drogi wodnej omijającej Jeziora Pakoskie. Początkowo na jazie utworzyło się obniżenie poziomu wody śœrednio o 0,8m. obecnie, po wybudowaniu w 1973 r. tamy na Jeziorze Janikowskim, Noteć Stara stała się cz궜cią systemu retencyjnego dla Noteci Górnej.



286,5 (74,9)

w lewo przy samotnym budynku odchodzi w lewo w stronę jeziora Pakoskiego stare koryto Noteci, tzw. Stara Noteć; uwaga! obecnie woda płynie nim od jeziora Pakoskiego w stronę Noteci; jest to szlak o długośœci 11,5 km, bardzo uciążliwy z uwagi na zarastanie i cztery przenoski: na odejśœciu z Noteci przez zastawkę, kolejną zastawkę i dwie tamy przegradzające szlak - przenoski po 100 metrów (dane ze spływu w sierpniu 1994)



NOTEĆ



Dane ogólne punktu



numer WIOŒŚ





52005



nazwa rzeki





Noteć



nazwa punktu





pon. Mątew (wodowskaz Leszczyce)



kilometraż





281



zlewnia





Odra



rząd zlewni





III



numer identyfikacyjny cz궜ci wód wg Ramowej Dyrektywy Wodnej





PLRW60000188311



współrzędne prostokątne w układzie współrzędnych 1992





X=444397



Y=545768



powiat





inowrocławski



gmina





Pakośœć



makroregion





Pojezierze Wielkopolskie



mezoregion





Równina Inowrocławska



formy ochrony





-



RZGW





Poznań
 
 
Raisa 
komendant oddziału



Dołączyła: 17 Kwi 2008
Posty: 5038
Wysłany: Czw 31 Mar, 2011 15:12   

Luter, dla mnie wywołałeśœ ciekawy temat.

Nie dotarłam jeszcze w ten rewir gdzie zrobiłeśœ fotki.

Słyszałam o tym miejscu ze śœluzami.Muszę się wybrać w ten rejon. :wink:
 
 
g.dark
starszy drużynowy


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Inowrocław/ Bydgoszcz
Wysłany: Sob 07 Maj, 2011 00:25   

Od roku wybieram się w to miejsce i jakośœ nie mogę dotrzeć. Byłem tam bardzo, bardzo dawno. Piękne miejsce dzikiej Noteci płynącej do jez. Piotrkowickiego i dalej do jez. Pakoskiego (do jego cz궜ci nazywanej czasem jez. Skalmierowickim). Na zdjęciach nie widzę samej śœluzy, tzn. samych drewnianych wrót.

Z Twojego drugiego postu wynika, że Stara Noteć płynie teraz w odwrotnym kierunku.
 
 
 
Luter 
komendant drużyny



Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 535
Wysłany: Nie 08 Maj, 2011 22:44   

Nie kojarzę tam żadnego drewnianego elementu niestety.

Jedyne co mogę w temacie dodać, to to, że "droga przez śœluzę", czyli to ze słupkami na jednym ze zdjęć jest również pod ziemią ceglana.



Latem przy niskim stanie wody, było widać cegły (tym razem koloru piaskowego a'la dworzec) z kilkoma przepustami okrągłymi w ów murku.



Sama infrastruktura jest co najmniej w dziwnym stanie, niby ceglana konstrukcja już zapomniana, niedaleko most z którego wystają tylko belki, łyse słupy lamp ośœwietlenia śœluzy, a jednak wszystko uporządkowane, przycięte, sam dom wodowskazówki wyremontowany, zamieszkały chyba w sezonie tylko, obok rurociągu również zadbany teren i "budka" (pewnie pompa), no i jakiśœ miłośœnik natury wywiesza budki lęgowe dla ptaków.

Ogólnie zadbane, zapomniane, bezludne, ciekawe, wciągające i wyciszające miejsce.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one własnością ich autorów.